Kombiye Nasıl Su Basılır?

Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Kombi basınç ayarı belirlenen ideal seviyede olmak zorundadır. Kombi su basıncının azalması sistemin arızaya geçerek çalışmamasına sebep olacağı için kombinin su seviyesi eksildiği zaman kombiye su basma işlemi uygulanır ve ısıtma sisteminin su basıncı arıtılarak kombinin düzenli çalışması sağlanmaktadır.

Kombi su dolumu için belirlenen basınç aralığı vardır kombi markaları doğru su basınç oranını 1,5 bar olarak belirlemiştir. Bu doğrultuda kombinin alt kısmındaki su dolum vanasını açarak kombi içerisine su doldurma işlemi gerçekleşir.

Kombiye Su Nasıl Doldurulur?

Isıtma sistemi içerisinde bulunan suyun düşük olması kombinin basınç göstergesinde görünmektedir. Kombi suyunun azalması durumunda kombi altında su dolum vanası açılarak kombiye su doldurmak gerekir. kombiye su doldurmak sizlerinde yapabileceği basit bir uygulamadır. Bazı kombilerde su basınç aralığını farklılık göstermektedir bunun işçin kombiye su dolumu yapmadan önce kombinizin kullanım kılavuzunu okuyunuz.

Kombi altında dolum vanası bulunmaktadır dolum vanasının çevirme kısmı mavi, kırmızı yâda siyah olabilir. Kombi su basıncı 1,5 barın altında ise dolum vanası açılarak su dolum işlemi gerçekleştirilir ve basınç 1,5 bara çıkartılır işlem sonlandırılır.

Kombi Su Dolum Vanası Nerede?

Kombi su dolum vanaları kombinin alt kısmında bulunun bu dolum vanaları şekil olarak farklılıklar göstermektedir. Görselde bulunan vanalar kombilerin alt kısmında yer almaktadır bu vanaların açılması durumunda su basıncı artmaya başlayacaktır. Kombi vanalarının kullanımı kolay ve basittir kombinin su eksiltmesi durumunda sola döndürülür açılır ve su dolumu gerçekleştirilir.
Kombiye Su Basma

Kombi Su Basıncı Kaç Olmalıdır?

 Kombinin çalışabilmesi için sistem içerisinde belirli bir su basıncı (bar) bulunması gerekir. Kombilerde basınç göstergesi dijital yâda manüel olabilir. Göstergelerin kullanım amacı aynıdır. Kombi su basınç ekranında ibre 0-1 arasında ise kombinin suyu düşüktür. 1-2,5 arasında ise kombi su basıncı normaldir. 2,5-4 arasında kombi su basıncı varsa su basıncı yüksektir.

Kombi göstergesinin durumuna göre su eklemesi yapılır yada fazla su alınır. Kombi modellerinde çoğunluk ideal su basıncının 1,5 bar olduğu belirtilir kombinin su basıncı 1,5 bara ayarlamanız kombinin daha verimli çalışmasına sebep olacaktır.

NOT: Eğer kombi su basıncını istenenden fazla doldurdunuz ise fazla suyun alınması gerekmektedir. Kombi su basıncının düşürülmesi için petek hava alma yerinden yeterince su alındığı zaman kombi basıncı 1,5 bar a ayarlamalısınız.

Kombiye Su Dolumu Ne Zaman Yapılır?

Kombi suyu ne zaman doldurulur? Kombiye su basmak için belirli bir zaman dilimi yoktur. Kombi su sıcaklığını artırması ile su basıncında kayıplar oluşmaktadır bu durum karşımıza basınç düşüklüğü olarak çıkar. Su kaçağı olmayan kombilerde ortalama su eksiltmesi 3 veya 4 ayda gerçekleşir ve su basıncı 1 bara düşer. 1 bara düşen su basıncı tamamlandıktan sonra normal çalışma evresine döner. 2 ayda bir defa kombi su basıncının kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kombi Neden Su Eksiltir?

Kombi basıncının 3 yada 4 ayda azalması normal olarak nitelendirilir. Kombi su basıncı 1.5 bara ayarlandıktan sonra kısa zamanda su basıncı azalıyorsa kalorifer tesisatında su kaçağı olasılığı vardır. Isıtma sisteminde su kaçağı olduğunu düşünüyorsanız kalorifer tesisatı su kaçağı bulma makalemizi okuyabilirsiniz. Kombi su eksiltmesinin bir diğer sebebi kombi genleşme tankının arızalı olmasından kaynaklıdır bu durumda servis çağırılmalıdır. Kalorifer sisteminin su azalması kombi emniyet ventilinden kaynaklı olabilir bu gibi durumlarda servisle iletişime geçmelisiniz.

Kombi Su Dolumu

 • Vaillant Kombiye Su Basma
 • Buderus Kombiye Su Basma
 • Bosch Kombiye Su Basma
 • DemirDöküm Kombiye Su Basma
 • ECA Kombiye Su Basma
 • Ferroli Kombiye Su Basma
 • Ariston Kombiye Su Basma
 • Protherm Kombiye Su Basma
 • Viessmann Kombiye Su Basma
 • Baymak Kombiye Su Basma
 • Alarko Kombiye Su Basma
 • Airfel Kombiye Su Basma
 • Daikin Kombiye Su Basma

İlgili Makaleler

Telefon et