Merkezi Sistem Petek Temizliği

Mersin Kalorifer Petek Temizleme 0532 580 97 29

Merkezi sistem petek temizliği, Merkezi sistemle ısınan yerlerde daire sayısı çok olan ve yüksek binalarda kurulmaktadır. Merkezi sistemle ısınan sistemlerin içerisinde oluşan tortulaşma ve pas sebebi ile her iki yılda bir bakımı yapılmalıdır. Kazan bakımı ve merkezi sistem petek temizliği yapılan sistemlerde yakıt tasarrufu ve ısı artışı sağlanmaktadır.
Hemen Ara WahatsApp

Merkezi Sistem Petek Temizliği:Garantili
Kazan, Petek Bakımı:Profesyonel
Bizi Arayın:0532 580 97 29

Merkezi Sistemde Petek Temizliği Yapılır mı?

Merkezi sistem kazanla ısınan binalarda temizlik, ısıtma sisteminin tamamı temizlenerek yapılması daha verimlidir. Bazı binalarda dairelerin tamamında ısı verimi sağlanıp sadece 1 veya 2 dairede ısınma sorunu yaşanıyorsa problem yaşanan dairelerin temizliği yapılmaktadır. Petek içlerinde oluşan pas petek kanallarına yapışıp peteğin ısınmasını engellemektedir pay ölçer sisteminde bulunan pislik tutucu filtre petek içlerinde oluşan pasların kazan hattına ve diğer dairelere gitmesini engellemektedir. Bu sebeple merkezi ısıtma sistemlerinde tek dairenin petek temizliği yapılmaktadır.

Merkezi Sistem Temizliği Nasıl Yapılır?

Merkezi ısıtma sisteminde ısı verimi sağlanması için merkezi ısıtma sistem temizliği yapılası gerekmektedir. Binada bulunan bütün daireler kazan sistemine bağlı olduğu için peteklerde oluşan korozyon kazan sisteminin ısı verimini düşürecektir. Merkezi ısıtma sisteminin daha verimli çalışabilmesi için sistem temizliği yapılmalıdır.

Merkezi sistem kalorifer temizliği, öncelikle tüm dairelerin pay ölçer vanaları kapatılır ve temizlik işlemi, kazan temizliği, kolektör temizliği, kazan filtrelerin temizliği ile başlar. Dairelere giden ana hat borularının suyu boşaltılarak içerisinde biriken paslanma çıkartılır ve kazan sistemine temiz su doldurulur. İkinci aşamada ise daire petek temizliği gelmektedir daire kolektöründen veya banyoda bulunan petek sökülerek yerine cihaz bağlanır. Daire ısıtma hattında bulunan tüm petekler temizlenir, temizlenen peteklerin havaları alınır ve diğer daireye geçilir.  Merkezi sistemde bulunan daireler teker teker petek temizliği yapılmalıdır.

Merkezi Isıtma Sistemi Kimyasalla Temizleme

Mersin tesisat olarak merkezi sistem petek temizleme işleminde kimyasalı kullanmamaktayız. Petek içerisinde oluşan paslar çift yönlü makine ile sorunsuz çıkmaktadır firmamız kimyasallı temizliği tıkanan ve su devir daimi olmayan peteklerde uygulamaktadır. Kanalları açık kalorifer peteğine kimyasallı temizlik yapmak sadece peteğe zarar vermektedir. Petek içerisinde bulunan pas ve tortulaşma çamur, balçık halini aldığı için firmamızda bulunan modern cihazlarla kolaylıkla temizliğini yapıp paslanmayı temizlemekteyiz.
Merkezi Sistem Petek Temizliği

Merkezi Sistem Alüminyum Petek Temizliği

Mersin geneli merkezi sistem peteklerinde kullanılan petekler genellikle alüminyum peteklerdir. Alüminyum kalorifer petekleri yapı itibari ile kanallarının dar olması ve aşırı kireçlenme nedeni ile sıklıkla tıkanmaktadır. Kazan sisteminde bulunan alüminyum peteklerde meydana gelen sorunlar? Peteğin alt kısmının soğuk olması, peteğin bir diliminin ısıtmaması gibi sorunlar meydana gelmektedir. Merkezi sistem alüminyum peteklerde 2 yılda 1 defa düzenli temizlik yapılmaması petek kanallarının tıkanarak bir daha açılmamasına sebep olmaktadır. Merkezi ısıtma sisteminde bulunan alümünyum peteklerin kanallarında aşırı tıkanmalar kireçlenmeler olduğu zaman tıkanan bölge hiçbir şekilde açılmamaktadır. Alüminyum yapı itibari ile zayıf bir malzeme olduğu için alüminyum petek temizliğinde kimyasal uygulanmamaktadır.
Hemen Ara WahatsApp

Merkezi Sistemde Neden üst Katlarda Sorun Yaşanıyor?

Merkezi kalorifer tesisatlarında üst katlarda sürekli ısı kayı sağlanmaktadır. Bunun başlıca sebebi kazanın içerisinde yetersiz su olmasından kaynaklanmaktadır. Kazan sistemi içerisinde bulunan su sitede olan tüm dairelerin içerisinde devir daim ettiği için su kayıpları yaşanmaktadır. Kalorifer kazan sistemi su eksilttiği zaman üst katlar hava yapacağı için peteklerde ısıtma sorunu başlayacaktır. Kalorifer sisteminde su kaybı olmaması için kazan dolum girişine otomatik kazan dolum vanası takılması gerekmektedir.

Merkezi sistem kazan sisteminde yüksek ısı ile buharlaşan suyun yerine otomatik dolum vanası tahliye yaparak kazanın su eskitmesinin önlemektedir. Bu sebeple merkezi sistemlerde üst katlarda ısınma sorunu ortadan kalmaktadır. Firmamız mersin geneli kalorifer kazan sistemlerinin bakımını ve temizliğini yapım sistemde eksiklikleri bulup onarımını da yapmaktadır.

Merkezi Sistem Sadece Kazandan Temizlenir mi?

Merkezi sistem petek temizliği kazandan temizlenmesi, olasılık dışı bir şeydir. Kazanın pompası ile petek temizliği yapmak imkânsızdır. Kalorifer sisteminde bulunan tüm petekleri temizlemesi imkânsızdır. Kazan devir daim pompası ısıtma suyunun peteklere gönderir ve peteklerin ısınmasını sağlamaktadır. Kazan pompasının petekleri temizlemesi olanaksız yeterli olmadığı gibi hiçbir işe yaramamaktadır. Merkezi sistem çalıştırıldığı zaman kazan pompaları peteklerde suyu sürekli çevirmekte dedir. Buda peteklerin her zaman temiz kalacağı anlamına gelmektedir.

Mersin tesisat olarak kazan bakımını ve kalorifer temizliğini gelişmiş cihazlar ile deneyimli ustalarımız eşliğinde en doğru şekilde yapalım profesyonel merkezi sistem petek bakımı istiyorsanız firmamızla iletişime geçebilir aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.
Hemen Ara WahatsApp

Merkezi Sistem Petek Temizliği Fiyatı

Merkezi sistem kalorifer petek temizleme uygulaması kazan sisteminin kuruluma, daire sayısına ve daire içi petek sayısına petek yapısına göre fiyatta farklılık göstermektedir. Mersin geneli merkezi sistem petek temizliği yaptıracaksanız bizden fiyat almadan başka firmaları aramayın. Mersinde uygun fiyat ve kaliteli işçilik sunan firmamızı arayın kalorifer ısıtma sistem temizliği konusunda sizleri bilgilendirelim.

İlgili Makaleler

Telefon et